Franse Alpen skiën betekent kiezen uit 136 skigebieden en samen 8.288 kilometer piste. Geen enkel ander bergland komt in de buurt van dat aanbod, en dat is meteen het probleem: te veel keuze is ook gewoon te veel keuze. Wie googelt op Franse Alpen skiën krijgt lijstjes met dertien gebieden voorgeschoteld en moet zelf maar uitzoeken wat het verschil is tussen Val Thorens en Alpe d'Huez. Dit artikel vult dat gat: geen opsomming zonder context, maar een helder antwoord op de vraag welk gebied bij welke wintersporter past.
Frankrijk telt meer skiliften dan enig ander land ter wereld: 2.255 stuks, verspreid over gebieden die van piepklein tot enorm lopen. Dat cijfer zegt iets over de schaal, maar niets over de sfeer. Een dagpas kost ergens tussen de €3 en €82, en dat prijsverschil vertelt precies waarom je niet zomaar "de Franse Alpen" boekt, maar een specifiek gebied.
Wat kost een dagje Franse Alpen skiën echt?
Reken in 2026/2027 op circa €82,50 voor een dagpas als je in een van de grote, sneeuwzekere allianties zit. Dat is het bovensegment: Les 3 Vallées zit met een dagpas die kan oplopen tot boven de €80 dicht tegen dat plafond aan, simpelweg omdat je daar toegang krijgt tot 600 kilometer piste verdeeld over Val Thorens, Les Menuires, Méribel en Courchevel.
Lager in de markt betaal je aanzienlijk minder. Alpe d'Huez rekent €68,- voor een dagpas, Serre Chevalier zit op €65,50, en Le Grand Massif (met Flaine, Les Carroz en Samoëns) is met €60,70 een van de goedkopere grote gebieden. Onderaan de ladder vind je Val Cenis voor €50,- en Espace Diamant voor €50,-, allebei prima gebieden voor wie de omvang van Les 3 Vallées niet nodig heeft.
Het patroon is duidelijk: hoe groter en hoe hoger het gebied, hoe hoger de prijs. Dat is geen toeval. Sneeuwkanonnen, hooggelegen liften en een uitgebreid liftennetwerk kosten geld, en dat geld komt uit de skipas.
De grote drie: Les 3 Vallées, Portes du Soleil en Tignes/Val d'Isère
Les 3 Vallées is met 600 kilometer piste het grootste aaneengesloten skigebied van de wereld, verspreid over een hoogte van 1.100 tot 3.230 meter en bediend door 155 liften. De schaal is indrukwekkend, maar ook onpraktisch: in een week ski je hooguit een fractie van wat er ligt. Wie hier komt voor prestige en variatie zit goed. Wie gewoon lekker wil skiën zonder dagelijks een half uur te reizen naar een ander deelgebied, is met een kleiner gebied net zo tevreden.
Les Portes du Soleil telt tussen de 580 en 650 kilometer piste (bronnen lopen hier uiteen) verdeeld over onder meer Morzine, Avoriaz, Les Gets en Châtel, met een dagpas van €73,-. Het gebied ligt lager dan Les 3 Vallées, tussen 985 en 2.254 meter, wat de sneeuwzekerheid in de vroege of late seizoenshelft kwetsbaarder maakt.
Tignes/Val d'Isère combineert 300 kilometer piste met een hoogte tot 3.456 meter en scoort daarmee het hoogst op sneeuwzekerheid van de drie. De dagpas kost €71,-. Minder kilometers dan de andere twee, maar wel de meest betrouwbare sneeuw tot diep in de lente.
Alpe d'Huez: 250 km piste en de langste zwarte afdaling van Europa
Het Grand Domaine telt circa 250 kilometer piste, verspreid over tientallen liften tussen het dorp op 1.860 meter en de top van de Pic Blanc op 3.330 meter.
Die hoogte levert La Sarenne op: met 16 kilometer lengte en een verval van bijna 2.000 hoogtemeters een van de langste zwarte pistes van Europa, startend vanaf de Pic Blanc tot diep in de Sarenne-kloof. Indrukwekkend, maar niet voor iedereen: het is een lange, veeleisende afdaling die je conditie en materiaalbeheersing test, geen ontspannen middagritje.
De kabelbaan naar de Pic Blanc is meteen ook het grootste knelpunt van Alpe d'Huez. Op piekdagen en zaterdagen ontstaan hier lange wachtrijen. SATA Group biedt de gratis dienst Direct au Pic waarmee je online een tijdslot reserveert en de reguliere rij overslaat. Plan die rit vroeg in de ochtend of tijdens de lunch tussen 12:30 en 13:30 uur: dan is de wachttijd het kortst.
Na de skidag verzamelt iedereen zich bij La Folie Douce Alpe d'Huez, gevestigd op de piste bij de stoeltjeslift Marmottes 1 en de DMC, met dagelijkse live shows en dj-sets. Wie liever in het dorp zelf zit, bezoekt The Underground Bar en O'Sharkey's Irish Pub in het centrum. Voor lunch onderweg zijn La Fruitière bij het middenstation, L'Altiport op de piste naast het vliegveldje, en Chalet d'Altitude Le Panoramic bij het bergstation van de DMC de vaste namen.
Het gebied heeft de laatste jaren stevig geïnvesteerd via het project Altitude 3300: de DMC des Grandes Rousses kreeg nieuwe panoramische 30-persoons cabines, en de gondelbaan Poutran is compleet vervangen door een moderne 10-persoons cabine om de doorstroom vanuit het dal te verbeteren. In maart strijkt bovendien Tomorrowland Winter neer op de pistes, wat het gebied die week een heel ander publiek geeft dan de rest van het seizoen.
Sneeuwzekerheid: welk gebied is altijd wit?
Hoogte is de belangrijkste voorspeller van sneeuwzekerheid, en daar wint Les 2 Alpes met een bergstation op 3.560 meter. Val Thorens, onderdeel van Les 3 Vallées, klimt tot 3.230 meter, Tignes/Val d'Isère tot 3.456 meter en La Plagne tot 3.250 meter. Deze vier gebieden gelden als de meest betrouwbare keuze als je vroeg of laat in het seizoen boekt en niet wilt gokken op natuursneeuw.
Lager gelegen gebieden zoals Le Grand Massif (tot 2.500 meter) of Megève (tot 2.353 meter) zijn in januari en februari doorgaans prima, maar in november of april afhankelijker van kunstsneeuw op de lagere pistes. Alpe d'Huez zit met zijn bergstation op 3.330 meter en ruim 900 sneeuwkanonnen op de lagere flanken in de veilige categorie, ook al ligt het dorp zelf op een gemiddelde 1.860 meter.
Franse Alpen met kinderen: waar wennen ze het snelst?
Grote gebieden met veel kilometers zijn niet automatisch de beste keuze voor een gezin met kinderen die net leren skiën. Een kind van zes heeft niets aan 600 kilometer piste als de oefenweide een halfuur rijden verderop ligt. Kijk in plaats daarvan naar gebieden met een compacte kern rond het dorp en een goed georganiseerde skischool.
Gezinnen met kinderen van 4 tot 8 jaar die voor het eerst op ski's staan, zijn doorgaans beter af in een gebied met een laaggelegen, beschutte oefenzone dan in een hooggelegen gletschergebied waar de wind en de kou feller zijn. Voor die afweging is het overzicht van beste beginnersgebieden in Frankrijk een concreter startpunt dan een algemene lijst met de grootste gebieden.
Après-ski in de Franse Alpen: waar gaat het los?
Alpe d'Huez is op dit vlak geen buitenbeentje in de Franse Alpen: het après-ski leven is er levendig, met La Folie Douce als vaste institutie die je in meerdere Franse topgebieden tegenkomt. Het format is overal vergelijkbaar: dagelijkse shows, dj-sets en een drukte die om 15:00 uur al op gang komt. Wie dat wil combineren met een rustiger avond in het dorp zelf, ervaart in Alpe d'Huez die balans in bars als O'Sharkey's, weg van de piste en dichter bij het centrum.
Wie vooral voor het uitgaansleven kiest en de Franse stijl wil vergelijken met de Oostenrijkse variant, vindt inspiratie in het artikel over après-ski gebieden in de Alpen.
Noord of zuid: maakt de ligging binnen de Franse Alpen verschil?
Ja, en dit onderscheid ontbreekt in de meeste overzichten. De noordelijke Franse Alpen, met Les 3 Vallées, Portes du Soleil en Tignes/Val d'Isère, liggen dichter bij de Zwitserse grens en zijn over het algemeen hoger gelegen en sneeuwzekerder. De zuidelijke Franse Alpen, met Serre Chevalier als koploper en Via Lattea met 400 kilometer piste, liggen zonniger en zijn gemiddeld iets goedkoper, maar ook gevoeliger voor warme perioden in het late seizoen.
Voor wie tussen begin januari en half februari boekt, maakt dit onderscheid weinig uit: dan ligt overal voldoende sneeuw. Boek je in maart of later, dan is de noordelijke, hoger gelegen keuze de veiligere.
Hoeveel rijden vanuit Nederland naar de Franse Alpen?
Vanaf Utrecht rijd je naar de Franse Alpen gemiddeld 11 tot 13 uur, afhankelijk van de precieze bestemming en rekening houdend met winterdrukte, de klim in de bergen en pauzes. Voor Alpe d'Huez loopt de hoofdroute via Maastricht en Luik, dan via Luxemburg en Metz/Nancy richting Bourg-en-Bresse, langs Lyon en Chambéry naar Grenoble, en vandaar via Le Bourg d'Oisans de 21 haarspeldbochten op naar het dorp. Een alternatieve route loopt via Brussel en Rijsel naar de Autoroute du Soleil richting Lyon. Onder de Franse bergverkeerswet Loi Montagne II zijn van 1 november tot en met 31 maart in 34 bergdepartementen winterbanden met 3PMSF-symbool op alle vier de wielen, of passende sneeuwkettingen in de kofferbak, wettelijk verplicht. Banden met uitsluitend een M+S-markering voldoen daarbij niet meer aan de eisen voor winterbanden; het 3PMSF-symbool is verplicht.
Voor wie liever vliegt: Grenoble Alpes Isère Airport ligt op ongeveer 105 kilometer van Alpe d'Huez, zo'n anderhalf uur rijden. Lyon-Saint Exupéry ligt verder weg op circa 150 kilometer, ongeveer twee uur rijden. Andere Franse skigebieden hebben weer andere aanvliegroutes en rijafstanden: de reistijdgids per skigebied zet dat overzichtelijk naast elkaar, en de complete reistijdgids gaat dieper in op de knelpunten onderweg.
Franse Alpen of toch Oostenrijk of Zwitserland?
De Franse Alpen winnen overtuigend op schaal en sneeuwzekerheid dankzij de hoogte: waar Oostenrijkse topgebieden vaak lagere dorpen hebben, klimmen Franse gebieden als Les 2 Alpes en Tignes moeiteloos boven de 3.000 meter, klimmen Franse gebieden als Les 2 Alpes en Tignes moeiteloos boven de 3.000 meter. Daar staat tegenover dat de Franse après-ski minder overal aanwezig is dan in Oostenrijk, waar bijna elk dorp een stevige bar-cultuur heeft. Zwitserland zit qua prijs vaak nog boven het Franse niveau, met als voordeel een net iets hogere organisatiegraad in de dorpen zelf.
Wie deze afweging concreet wil maken voor de eigen vakantie, bekijkt de vergelijking met Oostenrijk en de vergelijking met Zwitserland.
Volgende stap
Twijfel je nog tussen de schaal van Les 3 Vallées en de compactere aanpak van Alpe d'Huez? Bekijk eerst de gids voor beginnende skiërs als dit je eerste of tweede wintersportweek is, en anders de pagina over Les 3 Vallées als je voor het grootste gebied van de wereld gaat. Wil je eerst je route uitstippelen, raadpleeg dan de gids over winterbanden en regels onderweg of overweeg met het vliegtuig naar de sneeuw als je de lange autorit wilt overslaan.
Wil je een concreet Frans skigebied zelf boeken? Vergelijk accommodatie, skipassen en arrangementen voor Alpe d'Huez of een van de andere genoemde gebieden op boekingen.wintersporten.nl.
Plan dit alleen als sneeuwzekerheid en kilometers piste zwaarder wegen dan après-ski tot diep in de nacht in elk dorp. Sla het over als je zoekt naar een compact, overzichtelijk resort waar iedereen elkaar aan het eind van de middag automatisch tegenkomt op één centrale dorpshelling. De meeste mensen die dit onderschatten, staren zich blind op 600 kilometer piste en ontdekken ter plekke dat ze dagelijks uren kwijt zijn aan verbindingsliften naar een ander dal.
Veelgestelde vragen
Wat kost skiën in de Franse Alpen gemiddeld per dag?
Een dagpas in de Franse Alpen varieert van ongeveer €49,50 in kleinere gebieden tot rond de €82,50 in de grootste, sneeuwzekerste allianties. Alpe d'Huez zit met een dagpas van €68,- in het middensegment. Reken in 2026/2027 op circa €82,50 voor een dagpas in de duurdere topgebieden.
Welk skigebied in de Franse Alpen is het meest sneeuwzeker?
Les 2 Alpes, Tignes/Val d'Isère, Val Thorens en La Plagne gelden als de meest sneeuwzekere keuzes, dankzij bergstations tussen 3.167 en 3.523 meter. Alpe d'Huez, met zijn top op de Pic Blanc van 3.330 meter en ruim 900 sneeuwkanonnen, hoort ook in dat rijtje.
Hoelang rijd je vanuit Nederland naar de Franse Alpen?
Vanaf Utrecht reken je op ongeveer 11 tot 13 uur rijden naar de Franse Alpen, inclusief winterdrukte, bergpassen en pauzes. Andere gebieden in de Franse Alpen liggen soms iets dichterbij of verder, afhankelijk van de exacte locatie.
Is de Franse Alpen geschikt voor kinderen die net leren skiën?
Sommige gebieden wel, andere minder. Grote gebieden met veel kilometers piste zijn niet automatisch kindvriendelijk: kijk naar een compacte oefenzone dicht bij het dorp en een georganiseerde skischool. Het overzicht met de beste beginnersgebieden in Frankrijk zet de geschiktste opties op een rij.
Zijn de Franse Alpen goedkoper dan Oostenrijk?
Dat verschilt per gebied. Kleinere Franse gebieden zoals Val Cenis (€49,50 dagpas) zijn goedkoper dan grote Oostenrijkse allianties, maar de grootste Franse gebieden zoals Les 3 Vallées (€84,20) zitten juist aan de dure kant. Het prijsverschil zit vooral in schaal en hoogte, niet in het land. Bekijk het overzicht van skipas prijzen in heel Europa voor een breder beeld.
De Franse Alpen bieden met honderden kilometers aaneengesloten terrein en bergstations ver boven de 3.000 meter een sneeuwzekerheid die vrijwel nergens anders in Europa geëvenaard wordt. Voor wie puur kilometers wil maken op hoog niveau, is Frankrijk de logische winnaar. Zoek je echter knusse dorpen met traditionele Oostenrijkse gezelligheid aan de piste, dan leveren de Franse hoogbouwstations een heel andere ervaring op. Weeg schaal en hoogte af tegen sfeer en reisafstand voordat je de knoop doorhakt.


